Juen Veteriner Polikliniği
Taşınıyoruz..
Polikliniğimiz
Site Haritası
Detaylı Arama
Anasayfa Ana Sayfa Kedi Kedi Köpek Köpek Kuş Kuş Balık Balık Pet Market Pet Market İlan Panasu İlan Panosu Forum Forum
Yazdır  Öner
 
Ibizan Hound

Vücut ince kemikli ve narindir. Yüz tipi uzun ve ince yapılıdır. Baş koni görünümündedir. Burun pembe renklidir. Dişler makas şeklindedir. Gözleri küçük yapılı, açık kehribar rengidir. Büyük dik kulaklara sahiptir. Boynu uzun, ince ve hafif kemerlidir. Göğüs kısmı uzun ve derindir. Ön bacaklar düzdür. Ibizian Hound'un tüy yapısına göre 3 çeşiti vardır. Düz tüylü, uzun tüylü ve tel tüylü. En yaygın olarak düz tüylü görülür. Uzun tüylü olanı ise çok nadir görülür. Kürk rengi beyaz - kahve, beyaz - kırmızı, düz beyaz yada düz kahverengi olabilir.
Karakter

Enerjik, inanılmaz atletik, çevik bir tazıdır. Aktif bir yaşama sahip olması gerekir. Avlamak için yetiştirilir. Av içgüdüsüne sahiptir. Fakat aynı zamanda nazik, zarif bir ev petidir. Çok yönlü eğitim alabilirler. Kediler dahil olmak üzere küçük hayvanları çok uzaklardan görebilirler ve peşinden koşabilirler. Çocuklar ve diğer köpeklerle iyi anlaşmakla beraber tanışmaların kontrollü olması faydalı olur. Yabancılarla iyi anlaştığı söylenemez. Evlerini ve insanları koruyucu özellikleri vardır. Çok fazla havlamazlar. Zeki ve itaatkar olmakla beraber bağımsız ve inatçı olabilirler. Hızlı öğrenirler fakat kendi koşullarında ısrarcı olup size onu kabul ettirmeye çalışırlar. Kendilerini diğer aile bireyleri ile eşit konumda görür. Genellikle kibar ve eğlencelidir, bazen aptalca davranabilirler. Evdeki sahipsiz yemekler onlar varken güvende sayılmazlar. Herşeyi yiyebilirler. Yaramaz olmasından biraz sıkılabilirsiniz. Ancak tatlı ve duyarlı bir ırktır.

Egzersiz İhtiyacı

Çok fazla egzersize ihtiyacı vardır. Her gün koşması gerekmektedir. Siz bisiklete binerken o da yanınızda size eşlik etmekten mutlu olur. Yüksek yerlerden rahatlıkla atlayabilirler. Çok hızlıdırlar.

Bakımı

Tüylerinin çok fazla bakıma ihtiyacı yoktur. Kısa tüylü olduğu için haftada 1 kez fırçalanması yeterli olur. Traş ihtiyacı yoktur.

Kökeni

İspanyanın İbiza adasında yetiştirilen koku, ses ve görme duyuları oldukça iyi olan bu ırk antik Mısır firavun köpeği ile büyük benzerlik göstermektedir. Mısırda bulunan ve M.Ö.3400 yıllarına ait tasvirler bu benzerliği belgelemektedir. Uzmanlara göre M.Ö. 700 - 900 yıllarında Mısır ile ticaret yapan Fenikeliler tarafından adaya getirilerek yetiştirilmeye başlanmış ve özellikle tavşan avclığı sayesinde insanlara gıda sağlayan bir yardımcı olmuştur. Her türlü av da görevini iyi yapabilen, gece ve gündüz avlanabilen, iyi koşan, hızlı bir ırktır. Ibizan Hound avcılığın yanısıra "tavşan avı" denilen oyunda gayet başarılıdır. Eski zamanlarda bir tavşanın peşinde bir veya iki köpeğin koşarak oynandığı bu oyun, son 20 yıl içinde beş ile onbeş köpeğin birlikte koştuğu, çok eğlenceli bir yarış olarak görülmektedir. Birçok köpek kulübü tarafından kabul gören Ibizan Hound, 1978 yılında AKC tarafından kayıtlara geçmiştir.

Karakter Özellikleri
Başka köpeklerle geçinme
Başka petlerle geçinme
Çocuklarla anlaşma
Yabancılara davranış
İtaat seviyesi
Eğitilebilirlik
Koruma özelliği
Egzersiz ihtiyacı
Oyunculuk
Boyut ve Ağırlık
Irk boyutuBüyük
Yükseklik Erkekde61 - 74 cm
Yükseklik Dişide61 - 74 cm
Kilo Erkekde20 - 29 kg
Kilo Dişide20 - 29 kg
Tüy Özellikleri
Tüy UzunluğuKısa tüylü
Tüy YapısıKısa, yumuşak
Fırçalanma İhtiyacıHaftada bir fırçalama yeterlidir
Traş ve BanyoTraş edilmez
Tüy DökümüAz tüy döker
Taşıdığı RenklerBeyaz - Kahverengi
Irk Özellikleri
KişilikZarif ve çevik
Kötü HuylarıBağımsız ve inatçı
Yetenekli Olduğu GörevlerAvcı
Yaşadığı iklimIlıman İklim
En uygun yaşam alanıBüyük Boyutlu Ev
Yatkın Olduğu HastalıklarAlerji, katarkat, sağırlık
Yaşam Süresi12 Yıl
Diğerleri
Irk grubuTazı
Diğer İsimleriCa Eivissenc, Podenco Ibicenco, Ibiza Warren Hound
Bağlı Olduğu klüpFCI, AKC, ANKC, CKC, KC, NZKC, UKC
KökeniİspanyaSitemizde yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanmaktayız. Detaylar ile "Aydınlatma ve Rıza Metni" için tıklayınız.

© Copyright 2002-2014 Juen Pet Bilgi Portalı
Juen Veteriner Sağlık Hizmetleri Tic. A.Ş.'nin Kuruluşudur.

Levent Mah. Levent Cd. Krizantem Sk. No: 33 Levent / Beşiktaş / İstanbul


Juen Veteriner Polikliniği : (0212) 263 31 10 (pbx)