Juen Veteriner Polikliniği
Taşınıyoruz..
Polikliniğimiz
Site Haritası
Detaylı Arama
Anasayfa Ana Sayfa Kedi Kedi Köpek Köpek Kuş Kuş Balık Balık Pet Market Pet Market İlan Panasu İlan Panosu Forum Forum
Yazdır  Öner
 
Lagotto Romagnolo

çük-orta ırk köpeklerdir. Düzgün, kare şekilli, dik, iyi görünümlü bir vücut yapısına ve güçlü kaslara sahiptir. Güçlü kollarıyla desteklenen oldukça büyük kafaları vardır. Dişleri makas şeklindedir. Gözleri yuvarlak ve nispeten büyüktür. Tüylerinin rengine uygun olarak koyu sarı ile koyu kahverengi arası göz renkleri vardır. Tüyleri krem, beyaz, kahverengi ile beyaz yada beyaz üzerine yer yer pas rengi lekeler şeklinde olabilir. Ayrıca pas rengini andıran kahverenginin farklı tonlarında ve sadece yüzü kahverenginde de olabilir. Logotto'nun kürkü yünlü, yoğun ve kıvırcık yapıdadır. Tüylerinin yoğun yapısı onu, çalıların arasında yer mantarı ararken dikenlerden korur. Sarkık üçgen biçimli kulakları kafası ile uyumlu yapıdadır. Ön bacakları her açıdan düzdür. Bu yapı kafasını destekler ve onun dik ve yüksek durmasını sağlar.

Karakteri

Bu ırk çok çalışkandır. Çok iyi koku olan burunları onların doğal bir yeteneğidir. Bu doğal yeteneği sayesinde özellikle yer mantarı bulma konusunda etkin olarak kullanılmaktadır. Lagotto Romagnolo, zeki, sevecen, sahibine sadık ve kolay eğitilebilen karakterdedir. Eğer sosyalleşmeye uygun bir ortamda yetiştirilirse diğer köpeklerle ve hayvanlarla iyi anlaşır. Bu ırk köpekleri çok iyi bir aile arkadaşı ve tehlikeler konusunda önceden uyarıcı olan bir köpektir. Çok iyi huylu ve insanları seven bu ırk köpeklerine beyinlerini kullanabilecekleri bol egzersiz yaptırmanız gerekir. Bu akıllı köpeklerin zihnini meşgul etmesini sağlayacak, izleme, insan arama veya mantar arama gibi bir iş bulmak gerekir. İtaat, çeviklik ve iyi olmak onları tanımlayan özelliklerdir. Eğer çok rekabetçi bir yapıda değilseniz, evde saklama ve arama oyunu oynamazsanız onun zihnini kullanmasına olanak tanımamış olursunuz. Bu ırk köpekleri, İsveç'te popüler bir köpek ırkıdır.

Alerjik yapılı insanları rahatsız etmeyen, tüy dökülme problemi olmayan, boyut olarak orta büyüklükte, mutlu yaratılışta, akıllı ve çalışkan olması gibi özellikleri nedeniyle birçok insan için mükemmel bir ırktır.

Yaşam Ortamı

Günlük aktivitelerini yerine getirmek şartıyla apartman dairesinde kolayca yaşayabilecek köpeklerdir. Günde en az 3 - 4 kez yürüyüşe çıkarmak gerekir. Eğer evinizde bahçe yada çiçeklik varsa bunları çitle koruma altına almak gerekir çünkü bu ırk köpeklerinin doğasında kazma içgüdüsü vardır. Bu ırk köpekleri, büyük çukurlar kazmayı ve bu çukurlara kafalarını sokmayı çok severler. Bu nedenle çok kısa bir sürede büyük bir çukur açabilme becerileri vardır.

Egzersiz İhtiyacı

Lagotto'lar çok fazla egzersize ihtiyaç duyarlar. Onlar bir şeyleri aramayı severler çünkü onların  doğal bir bulma ve alma içgüdüleri vardır. Bu ırk köpekleri sahipleri ile birlikte yürümeyi çok severler ve günlük olarak uzun yürüyüşlere ihtiyaç duyarlar. Bu ırk köpekleri yürüyüş sırasında yanında ona liderlik edecek  bir sahibe ihtiyaç duyarlar. Bu ırk köpekleri yüzmeyi çok sever. Hatta bir su birikintisi yaratmak için mutfaktaki su kabını devirerek amacına ulaşmak isteyebilir. Çamur ve benzeri şeyleri çok severler.

Bakımı

Yoğun ve kıvırcık tüylerinin düzenli bir bakıma ihtiyacı vardır. Lagotta ırkı bir köpeğe sahip olduğunuzda onların tüy bakımı hakkında birçok kişiden farklı hikayeler duyarsınız. Bazıları yılda 2 kez tüylerin kesilmesini tavsiye ederken bazıları, zaman zaman tüylerin fırçalanması gerektiğini söyler. Bazı pet sahipleri ise yaşayarak, tüm zorlukları görerek Lagotta'ların tüy bakımını öğrendiklerini belirtirler. Bu pet sahipleri, kolayca keçeleşen tüylerinin bakımı için düzenli olarak fırçalama yolunu seçtiklerini belirtirler. Bu ırk köpeklerinin tüyleri çok az dökülür bu nedenle fırçaladığınız zaman çok yoğun bir tüy dökülmesi görülmez ve tüylerin fırçalandığı çok belli olmaz.

Kökeni

Lagotto Romagnolo, tüm ırklar içinde yer mantarlarının bulunmasında kabul görmüş tek ırktır. Orjini İtalya olan bu ırk 16. Yüzyıldan beri Comacchio ovaları ve Ravenna bataklıklarında bilinen en eski ırktır. Bölgedeki diğer pek çok su köpeginin, bu soydan geldiğine inanılmaktadır. Yüzyıllar boyunca bu bataklıklar ıslah edilerek tarıma uygun topraklar haline getirilmiştir. 19.yüzyıldan beri bu akıllı ırk, hassas konu alma ve yüksek konsantrasyon özellikleri sayesinde Romagna bölgesinde ve ıslah edilmiş düzlüklerde mantar bulunması için kullanılmaktadır. Irkın resmi olarak tanımlama ve saflığının korunma çalışmaları yerel dernekler tarafından 1970 yıllarında başlamıştır. Irk 1990 yılından sonra, pek çok uluslararası kulüp tarafından tanımlanmıştır.


Karakter Özellikleri
Başka köpeklerle geçinme
Başka petlerle geçinme
Çocuklarla anlaşma
Yabancılara davranış
İtaat seviyesi
Eğitilebilirlik
Koruma özelliği
Egzersiz ihtiyacı
Oyunculuk
Boyut ve Ağırlık
Irk boyutuOrta
Yükseklik Erkekde43 - 49 cm
Yükseklik Dişide36 - 41 cm
Kilo Erkekde13 - 16 kg
Kilo Dişide11 - 14 kg
Tüy Özellikleri
Tüy UzunluğuOrta uzunlukta
Tüy YapısıYoğun ve kıvırcık.
Fırçalanma İhtiyacıHaftada bir kaç kez fırçalamak gerekir
Traş ve BanyoYılda 2 kez traş edilmelidir.
Tüy DökümüAz tüy döker
Taşıdığı RenklerKrem, beyaz, kahverengi ile beyaz
Irk Özellikleri
KişilikZeki, sevecen, sahiplerine sadıktırlar
Kötü Huyları-
Yetenekli Olduğu GörevlerMantar bulma
Yaşadığı iklimIlıman İklim
En uygun yaşam alanıOrta Boyutlu Ev
Yatkın Olduğu HastalıklarKalıtsal göz hastalığı ve kalça displazisi görülmekle beraber kayıtlara geçmiş bilinen bir sağlık problemi yoktur
Yaşam Süresi16 Yıl
Diğerleri
Irk grubuSportif
Diğer İsimleriRomagna Water Dog, Water Dog of Romagna
Bağlı Olduğu klüpLCA, FCI, ENCI, AKC, NKC, CKC, ACR, APRI
Kökeniİtalya, Fransa, BelçikaSitemizde yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanmaktayız. Detaylar ile "Aydınlatma ve Rıza Metni" için tıklayınız.

© Copyright 2002-2014 Juen Pet Bilgi Portalı
Juen Veteriner Sağlık Hizmetleri Tic. A.Ş.'nin Kuruluşudur.

Levent Mah. Levent Cd. Krizantem Sk. No: 33 Levent / Beşiktaş / İstanbul


Juen Veteriner Polikliniği : (0212) 263 31 10 (pbx)