Juen Veteriner Polikliniği
Taşınıyoruz..
Polikliniğimiz
Site Haritası
Detaylı Arama
Anasayfa Ana Sayfa Kedi Kedi Köpek Köpek Kuş Kuş Balık Balık Pet Market Pet Market İlan Panasu İlan Panosu Forum Forum
Kedi > Irklar >
Yazdır  Öner
 
York Chocolate

York ChocolateNew York şehri ve tüylerinin renginden ismini alan York Chocolate, ortaYork Chocolate boyutlarda ve geniş kedilerdir. Vücut yapısı Siyam'lara benzer ama onlardan daha büyük kemikli ve kaslı bir vücut yapıları vardır. Vücudun arka kısmı ve arka bacaklar, omuz ve ön bacaklara oranla hafifçe uzundur. Baş kısmı yuvarlak ve geniştir. Badem şeklindeki iri gözleri buruna doğru hafifçe eğimlidir. Gözler yeşil, ela ve altın renkli olabilir. Vücüdu kıvrak hareketler yapabilecek dercede esnektir. Orta uzunlukta parlak ipeksi tüyleri vardır. Kürkü tek tabakalıdır. Boyun, omuz, vücudun yan ve arka tarafındaki tüyler daha uzundur. Yeni doğan yavrularda kısa olan tüyler bir kaç ay sonra normal boyutlarına gelir. Orta uzunlukta tüylü bir kuyruğa sahiptir ve kuyruk uzunluğu vücudu ile orantılıdır.

Karakteri

Tüm aile bireylerini sever ancak sadece bir kişiyi sahip olarak benimser. Sadece benimsediği bu kişinin kucağına gider ve kendini sevdirir. Genelde sessiz kedilerdir. Ancak bir ortama girerken kendini belli etmek istercesine mırmır benzeri karakteristik bir ses çıkarırlar. Sahip olarak benimsediği kişinin yanından ayrılmadığı için "uydu kedi" olarakta adlandırılan York Chocolate yabancılara karşı çekingen ve temkinlidir. İçgüdüleri iyi gelişmiştir, hareketli nesneler ve hareketli oyuncaklardan hoşlanır. Kucak kedisidir ve tüylerinin alt tabakası olmadığından allerjik değildir. Astımı olan insanlarda dahi allerji yapmadığı söylenmektedir. Şov yapmaktan ve izlenmekten hoşlanır. Ayrıca suya olan ilgisi oldukça fazladır. Kirli veya temiz olduğuna bakmazsızın lavabonun içindeki bulaşık suyuna, banyo küvetinin içine atlayabilir. York kedileri tutulmaktan ve kucaklanmaktan oldukça hoşlanan en ideal kucak kedileridir. Yorklar için ağır başlı ve uysal oldukları söylenemez, ancak zeki, aktif ve sevecen kedilerdir.

Renkleri

Parlak ve ipeksi olan tüyleri, çikolata, lila, beyaz -lila, beyaz - çikolata olarak dört renkte olabilirler. Düz renkli olanlarda göğüste bir parça beyaz renk bulunabilir. İki renkli olanlarda ise yüz, bacaklar, ayak ve göğüste beyaz renk bulunur. Yavruları açık renkli doğarlar ve daha sonra koyulaşır.

Tüy Bakımı

Kürkünün alt tabakası olmadığından, Persian gibi çift katmanlı tüy yapısına sahip olan diğer uzun tüylü ırklara göre, tüy bakımı ve taranması daha kolaydır. Haftada bir kez önce taranıp daha sonra fırçalanması yeterlidir.

Kökeni

Amerikan orjinli çiftlik kedileri ve Main Coon ırkından köken olan York Chocolate, New York şehrinde 1983 yılında keşfedilmiştir. Bir dükkan sahibinin, Blackie adındaki çiftlik kedisinin yavrularından Brownie' adlı kahverengi ve Minky adlı uzun siyah tüylü erkek yavrunun daha sonra çiftleşmesiyle doğan ve Cocoa adı verilen yavrunun, kahverengi kürkü ve vücudundaki güzelliği ile beğeni kazanması sonucu keşfedilen bu ırk York şehri ve renklerinden dolayı bu ismi almıştır. 1990 yılında CFF ve ACFA tarafından deneysel ırk olarak tanınmıştır. Yeni bir ırk olmasına karşın nadir bulunur.


Karakter Özellikleri
Başka kedilerle geçinme
Çocuklarla geçinme
Dikkat ve ilgi
Konuşkanlık
Oyunculuk
Avcılık
Aktivite
Bağımsızlık
Vücut Özellikleri
BoyutOrta boy
Kafa BiçimiYuvarlak ve geniş
Kulak BiçimiOrta büyüklükte
Göz rengiYeşil, Ela ve Altın
Kuyruk uzunluğuUzun
Tüy Özellikleri
Tüy BoyuYarı uzun tüylü
Tüy yapısıTek tabakalı, parlak, ipeksi
Tüy BakımıAra sıra tüy bakımı gerekir
Taşıdığı RenklerÇikolata, Lila, Beyaz ve Lila beyaz
Irk Özellikleri
Yaşam alanıİçeride
Yaşam süresi12 - 15 Yıl
Yatkın olduğu hastalıklarBilinen bir sağlık problemi yok, nadiren alt üriner sistem hastalığı ve kusma görülebilir
Diğerleri
Diğer İsimleri-
KökenAmerika
Bağlı Olduğu klüp-Sitemizde yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanmaktayız. Detaylar ile "Aydınlatma ve Rıza Metni" için tıklayınız.

© Copyright 2002-2014 Juen Pet Bilgi Portalı
Juen Veteriner Sağlık Hizmetleri Tic. A.Ş.'nin Kuruluşudur.

Levent Mah. Levent Cd. Krizantem Sk. No: 33 Levent / Beşiktaş / İstanbul


Juen Veteriner Polikliniği : (0212) 263 31 10 (pbx)