Juen Veteriner Polikliniği
Taşınıyoruz..
Polikliniğimiz
Site Haritası
Detaylı Arama
Anasayfa Ana Sayfa Kedi Kedi Köpek Köpek Kuş Kuş Balık Balık Pet Market Pet Market İlan Panasu İlan Panosu Forum Forum
Yazdır  Öner

Hangi Yiyecekleri Vermeliyim ? Hangi Yiyecekleri Vermemeliyim ?


Elbette, yemek yerken gözlerini ayırmadan size bakan sevimli dostunuza dayanmak her zaman güç olmuştur. Ancak bizim tükettiğimiz tüm gıdalar onlar için güvenli olmayabilir.

Özellikle baharatlı, salçalı ve tuzlu gıdalar pek önerilmez. Bu gıdalar onların sindirim sistemi için pek uygun değildir. Bu gıdaları yiyebilir ama sindirim sistemi uyum gösteremediğinden ishale neden olabilir. Bu yemeklerin içerisinden ayıklayacağınız tadımlık bir et parçası ve tabi yemek isterse bir parça sebze bir sorun yaratmayacaktır.

Pişmemiş haliyle mayalı hamuru kesinlikle vermemelisiniz. Midesinde mayalanma sonucu kabaran hamur, zamanla mide yüzeyini sarar  ve ciddi ağrılara yol açar. Sonrasında ise midede fermantasyon sonucu alkol açığa çıkar ve zehirlenme nedeni olabilir. Pişmiş olarak ekmek tüketmesinde hiçbir sakınca olmaz.

Şekerler, sakız, diet bisküviler ve bazı fırınlanmış ürünlerde XYLİTOL adlı bir tatlandırıcı kullanılmaktadır. Bu madde köpeğinizin vücudundaki insülin salınımını artırıp, şekerin anlık düşmelerine sebep olacaktır. Bu da karaciğerde hasara yol açar. İçerisinde xylitol içeren gıdalardan uzak durulmalıdır.

Oldukça masum görünen meyvelerde köpeğiniz için büyük tehlikeler yaratabilir. Bu meyvelerin başında kuru ve yaş üzüm gelmektedir. Yapılan araştırmalar sonucu üzümün yaş veya kuru olarak yenilmesi durumunda kanda üre ? nitrojen ve kreatin konsantrasyonunda artışlara neden olduğu tespit edilmiştir. Bunun sonucu zehirlenme belirtileri ve akut böbrek yetmezliği şekillenebileceğinden üzümü köpeğinizin asla ulaşamayacağı bir yerde muhafaza etmelisiniz. Yine portakal mandalina gibi asit seviyesi yüksek meyvelerin verilmesini tavsiye etmiyoruz. Minik bir parça kabuğu soyulmuş elma, küçük bir dilim çekirdeksiz karpuz, muz, havuç, salatalık verilebilir. Yine de bu miktarların doyumluk değil tadımlık olmasına dikkat edilmelidir. Özellikle karpuz ve muz çok daha az miktarlarda verilmelidir. Çükü her ikisinde de şeker miktarı oldukça fazladır.

İster taze, ister pişmiş ya da işlenmiş toz hali olsun, soğan ve sarımsağın çok az miktarlarda tatlandırma amacıyla verilmesi sorun yaratmaz ve yiyebilir. Ancak uzun süreli ve yüksek miktarlarda alınımının anemiye yol açtığı bilinmektedir.

Peynir, süt, yoğurt köpeğinizin ve kedinizin severek yiyeceği gıdalardandır. Az miktarlarda verilebilir. Bazı köpeklerde süt ve süt ürünlerinin tüketimi ciddi sorun oluşturmasa da birçoğunda ishal, kusma ve gaza sebep olabilir. Köpeğiniz sütte bulunan ve iki moleküllü bir şeker olan laktozu parçalayacak bir mekanizmaya sahip değildir. Bu sebeple tüketimin ardından sindirim sistemi ile ilgili problemler şekillenir ve bu durum laktoz intoleransı olarak adlandırılır. Laktozun uzaklaştırıldığı veya bir kısmının bakteriler tarafından parçalandığı yoğurt ve peynir genellikle iyi tolere edilir. Ancak Sütü kaynatmak gibi proteini bağlayan işlemler veya yağ içeriğinin düşük olduğu sütlerin kullanılması laktoz içeriği sabit kaldığında laktoz intolarensını engellemez. Bu nedenle süt tüketiminin kontrollü ve çok çok az olmasına dikkat etmelisiniz.

Kediler içinde benzer durum söz konusudur. Özellikle yavru döneminde kalsiyum ihtiyacını karşılamak için tercih ediliyorsa mutlaka sulandırarak vermelisiniz. Eğer imkan varsa kedilere özel hazırlanmış süt tozunu sulandırırarak kullanınız.

Kemikler her zaman için yasaklı gıdalar arasındadır. Özellikle çabuk kırılabilen pirzola ve tavuk kemiği sindirim siteminde yırtık batma ve benzeri tahribata neden olabileceğinden verilmesi hiçbir şekilde önerilmez. Balık kılçığı da boğaz, dil ve diş etlerine batma riski olduğundan kesinlikle verilmemelidir. Tavuk eti, balık eti ve kuzu eti ise güvenle verilebilecek gıdalardır.

Salam, sosis, jambon ve benzeri şarküteri ürünleri ise yine tavsiye edilmeyen gıdalar arasındadır. İçerdikleri baharat ve tuzun yanı sıra dayanıklılıklarını artımak için kullanılan koruyucu maddeler toksik etkiye neden olabilir.

Çiğ yumurta, çiğ balık, pişmemiş tavuk derisi, sakatatlar kesinlikle verilmemelidir. Pişmemiş gıdalar kusma ve ishalle sonuçlanan sindirim sistemi bozukluklarına neden olabileceği gibi pankreatit, kansızlık, zehirlenme gibi daha üzücü sonuçlara da neden olabilir.

Çok sevdiği için bir kediyi sürekli karaciğer ile beslemek kesinlikle önermediğimiz bir beslenme şeklidir. Tek yönlü dengesiz olan bu beslenme kedinizde A vitamini yetmezliği ve sonucunda ciddi poblemler yaratabilir. Yine kedilerin bayıla bayıla yediği çiğ et, balık ve tavuk özellikle yaz aylarında büyük sorunlara neden olabilir. Bu gıdaları pişmiş olarak vermenizi tavsiye ederiz.

Fasülye, kabak, kereviz, kuşkonmaz, mısır gibi sebzeler ister taze isterse pişmiş olarak verilebilir. Bu gıdaların tüketilmesinde bir sorun olmayacaktır. Bu tamamen damak tadına bağlı olarak tercih edip etmemesine bağlıdır. Bunu da denemeden bilmek mümkün değildir. Kimi bayıla bayıla yerken kimi burun kıvırıp yüzüne dahi bakmayabilir.

Şeker ve çikolatada sakıncalı gıdaların başında gelir. Her ikisi de bir parça yenildiğinde öldürmez ancak her ikisi de sürekli veya yüksek miktarlı tüketildiğinde ölümcül sonuçlar yaratabilir. Çikolata, içerdiği ?theobromin? maddesi nedeni ile ölümle sonuçlanabilen tehlikeli sonuçlar yaratabilir. Bu etken madde bitter çikolatada daha fazla miktarlarda bulunmaktadır. Damarları genişletici ve kan basıncını düşürücü etkiye sahip olan theobromin'in sindirimi köpeklerde çok yavaştır. Fazla miktarlarda alınması durumunda solunum ve kalp yetmezliği buna bağlı olarak ölümler şekillenebilir. Unutulmaması gereken ise bu maddenin ölümcül doza erişebilmesi için kutu, kutu çikolatayı bir kerede yemesi gerekir. Kısaca bir ısırık çikolata zehirlenmeye neden olmaz.

Sürekli olarak şekerli gıdaların yenilmesi diyabete neden olacağından sakınılmalıdır. Yaygın olarak bilinen şeker kör yapar tanımı bir bakıma doğrudur ancak bu sürekli şeker alımı sonucu şekillenen diyabet nedeniyle gözlerde katarakt oluşması fazla miktarda şekerden ve şekerli gıdalardan uzak durulmasını gerektiren kötü bir sonuçtur.

Her zaman için beslenmede temel prensip vitamin, protein ve karbonhidratların dengeli oranlarda olmasıdır.

Sizinle yemeğinizi paylaşabilir ancak bu paylaşım sadece tadımlık olmalıdır.


Juen Pet Bilgi Portalı


Diğer Pet Konular
 • Kedi ve Köpeklerde Ağızdaki Tümöral Oluşumlar
 • Kedilerde Tüy Yumağı Problemi ve Çözüm Yolları
 • Aileler için En İyi 10 Köpek Irkı
 • Pet Sahiplerinin Yaptığı Önemli Hatalar!
 • Neden Köpeğim Kötü Kokuyor?
 • Petlerde Yeme Problemleri
 • Köpeklerdeki Kalp Yetmezliğinde Diyetin Önemi
 • Yaz Aylarında Pet Sahiplerinin Dikkat Etmesi Gereken Konular
 • İnsan ve Hayvan Zekásı Arasında Ne Fark Var?
 • Köpeğin Atası Kim?
 • 1 2 3


  Sitemizde yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanmaktayız. Detaylar ile "Aydınlatma ve Rıza Metni" için tıklayınız.

  © Copyright 2002-2014 Juen Pet Bilgi Portalı
  Juen Veteriner Sağlık Hizmetleri Tic. A.Ş.'nin Kuruluşudur.

  Levent Mah. Levent Cd. Krizantem Sk. No: 33 Levent / Beşiktaş / İstanbul


  Juen Veteriner Polikliniği : (0212) 263 31 10 (pbx)