Juen Veteriner Polikliniği
Taşınıyoruz..
Polikliniğimiz
Site Haritası
Detaylı Arama
Anasayfa Ana Sayfa Kedi Kedi Köpek Köpek Kuş Kuş Balık Balık Pet Market Pet Market İlan Panasu İlan Panosu Forum Forum
Yazdır  Öner

Pet Seyahat


Öncelikle köpeğinizin tatile sizinle gelip gelmeyeceği kararını vermelisiniz. Eğer tatile onsuz çıkacaksanız köpeğinizi bırakacağınız bir yer bulmalısınız. Köpeğiniz sizden hiç ayrı kalmamış ise onu alışık olduğu ve bildiği bir ortamda bırakmanız psikolojik olarak onun yararına olacaktır. Kimbilir belki bir;arkadaşınız ona bakmayı seve seve kabul edecektir.

Eğer böyle birisi yoksa vakit geçirmeden bir pet oteli aramalısınız. Sol taraftaki
Pet Otel linkine tıklayarak gerekli adreslere ulaşabilirsiniz.

Sizinle gelmiyor ise;

Eğer köpeğinizi bir pet otele bırakacaksanız daha sonra üzülmemek için lütfen şunlara dikkat edin.Seyahat ve Köpek

. Köpeğinizi bırakacağınız mekanı mutlaka önceden gidip görmeli uygun konum ve şartlarda olup olmadığını tespit etmelisiniz.

. Yetkililer ile görüşerek yiyeceği mamayı belirlemelisiniz. Çünkü, konaklama yerinde kullanılan mama köpeğinize uygun olmayabilir ya da kullandığı bir diet mama varsa sizin temin etmeniz gerekebilir.

. Konaklama yerinde acil bir durumda müdahale edebilecek bir veteriner hekim olup olmadığını öğrenmeli ve gerekli durumlarda bağlantı sağlanabilmesi amacı ile kendi hekiminizin telefonunu bırakmalısınız.

. Tedavisi süren bir hastalık durumu söz konusu ise ilaçlarının düzenli olarak takip edilip edilemeyeceğini öğrenmelisiniz.

. Toplu konaklama merkezlerinde bulaşıcı hastalıkların daha hızlı yayılabileceği ihtimalini gözeterek eksik aşılarını en az 1 hafta önce tamamlatmalısınız. Özellikle de köpeklerin toplu olarak bulundukları yerlerde daha çok görülen KENNEL COUGH hastalığına karşı mutlaka aşılatmalısınız.

. Köpeğinizi bırakmadan önce hekiminize genel sağlık kontrolünü mutlaka yaptırınız.

Sizinle geliyor ise;

Eğer köpeğiniz ile birlikte tatile gitmeyi düşünüyorsanız güvenli ve rahat bir tatil yapabilmeniz için bazı detaylara dikkat etmeli ve tedbir almalısınız.

. Gideceğiniz yerde, köpeğiniz için olası konaklama şartlarını mutlaka öğrenmelisiniz. Çünkü bazı otellerKöpek Taşıma Çantası köpek kabul ederken, bazı otellerde bu imkansız olabilmektedir.

. Köpeğiniz için gerekli olan mama, su kabı, taşıma tasması gibi malzemeleri mutlaka yanınızda bulundurmalısınız.

. Olası bir yaralanma,böcek sokması vb.bir durumda müdahale edebilmek için küçük bir ilk yardım çantasının elinizin altında olmasında fayda var.

. Gideceğiniz yörede baş vurabileceğiniz bir veteriner hekim bulunup bulunmadığını araştırıp telefonunu öğrenmeniz inanın çok işinize yarayacaktır.

Hava yolunu tercih ettiyseniz dikkat etmeniz gereken konuları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Hava yolu ile;

. Kullanacağınız hava yolu firmasının rezervasyon birimi ile irtibata geçerek köpeğiniz ile yolculuk yapacağınızı belirtip gerekli taşıma koşulları hakkında bilgi almalısınız. Genellikle 7 kg canlı ağırlığa kadar kabin içinde, daha üzeri canlık ağırlıktaki köpeklerin kargo bölümünde taşınması gibi standart kurallar olmasına karşın, firmaların uyguladığı kendilerine özgü taşıma kuralları olabilir.

 . Tüm aşılarının ve paraziter uygulamalarının tamamlanması ve genel sağlık kontrollerinin yapılması için hekiminize gitmelisiniz.

. Aşı karnesi,sağlık serifikası gibi evraklarınızı mutlaka yanınızda bulundurmalısınız.Havayolu İle Seyahat

. Kaybolma ihtimaline karşılık bilgilerinizi içeren bir adres künyesi takmalısınız.

. Eğer köpeğiniz kargo bölümünde yolculuk yapacak ise, içine sığabileceği ve rahat edebileceği boyutlarda bir taşıma çantası temin etmelisiniz. Bu taşıma kabinleri için hava yollarının belirlediği özel ölçüler olup olmadığını hava yolu firmasından mutlaka öğrenmelisiniz.

. Eğer yurt dışına bir yolculuk yapacaksanız yetkili kurum ve kuruluşlardan gerekli sertifika ve izin belgesini almalısınız. Bu prosedürü öğrenmek için
tıklayınız.

. Yolculuk öncesinde veteriner hekiminiz ile görüşerek sakin bir yolculuk yapmasını sağlamak için gerekli bilgileri alabilirsiniz. Bu amaçla yolculuğa çıkmadan yarım saat önce sakinleştirici ilaçlar verilebilir.

. Yolculuk öncesinde köpeğinizi mamasının 1/3'ü kadar bir miktar vererek beslemeli ve tamamen aç bırakmaktan sakınmalısınız.

. Yolculuk öncesinde mutlaka köpeğinizin çiş ve kaka gibi ithiyaçlarını gidermelisiniz.

Kara yolu ile;

. Hekiminize genel sağlık kontrollerini yaptırarak uzun bir yolculuğa engel olan bir durumun söz konusu olup olmadığını öğrenmelisiniz.

. Yolculuğun süresi uzun olacağından, yanınızda mutlaka sakinleştirici bir tablet bulundurmalısınız.
 
. Aşılarının tamamlanmış olmasına ve aşı karnesinin yanınızda olmasına dikkat etmelisiniz.Karayolu İle Seyahat

. Eğer imkanınız varsa 3-4 saatte bir mola vererek onun hareket ihtiyacını karşılamalısınız.

. Yolculuğunuz uzun sürecek ise yanınızda mutlak mama bulundurmalı ve beslemelisiniz.

. Yolculuğunuzun güvenli olabilmesi için kafes veya taşıma çantası içinde yolculuk etmesini sağlamalı veya araç içinde geçişi önleyen paravan kullanmalısınız.

. Seçeceğiniz taşıma çantasının onun ölçülerine uygun olmasını sağlamalısınız.

. Boxer, buldog, pug, pekingese gibi basık burunlu ırklarda solunum problemleri sık görüldüğünden kafes seçimine dikkat etmeli ve yolculuk süresince sık sık kontrol etmelisiniz.

. Isı çarpması gibi bir duruma karşı araç içinde hava sirkülasyonu oluşmasına dikkat etmelisiniz.

. Zorunlu bir durum söz konusu değilse kesinlikle bagaj gibi karanlık ve kapalı bir ortamda yolculuk etmesine izin vermemelisiniz.

Deniz yolu ile;

. Hekiminize genel sağlık kontrollerini yaptırarak uzun bir yolculuğa engel olan bir durumun söz konusu olup olmadığını öğrenmelisiniz.Denizyolu İle Seyahat

. Aşılarının tamamlanmış olmasına ve aşı karnesinin yanınızda olmasına dikkat etmelisiniz.

. Deniz yolculuklarında bulantı ve kusma daha fazla olabilir. Bu konuda hekiminizden size yardımcı olabilecek bilgileri alabilirsiniz.

. Genel olarak deniz yolculuklarında köpeğinizin sizinle birlikte olmasına veya arabada kalmasına izin verilmez. Köpeğiniz için denizcilik işletmelerinin kendi hazırladığı özel bölümler mevcuttur. Köpeğinizi istediğiniz zaman görebilmenize izin veriliyor.

. Yolculuk öncesinde mutlaka köpeğinizin çiş ve kaka gibi ithiyaçlarını gidermelisiniz.

İYİ YOLCULUKLAR...

Juen Pet Bilgi Portalı


Sitemizde yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanmaktayız. Detaylar ile "Aydınlatma ve Rıza Metni" için tıklayınız.

© Copyright 2002-2014 Juen Pet Bilgi Portalı
Juen Veteriner Sağlık Hizmetleri Tic. A.Ş.'nin Kuruluşudur.

Levent Mah. Levent Cd. Krizantem Sk. No: 33 Levent / Beşiktaş / İstanbul


Juen Veteriner Polikliniği : (0212) 263 31 10 (pbx)