Juen Veteriner Polikliniği
Taşınıyoruz..
Polikliniğimiz
Site Haritası
Detaylı Arama
Anasayfa Ana Sayfa Kedi Kedi Köpek Köpek Kuş Kuş Balık Balık Pet Market Pet Market İlan Panasu İlan Panosu Forum Forum
Yazdır  Öner

Köpeklerin Eve Tuvaletini Yapma Nedenleri


Henüz iki üç aylık yavru bir köpeğin eve tuvaletini kaçırması normaldir. Çünkü henüz sfinkter denilen anüs ve idrar kesesi çıkışındaki kassel yapı gelişmediğinden idrarını ve kakasını uzun süre tutamayabilir.

Ancak yetişkin bir köpeğin idrarını veya kakasını eve yapması söz konusu ise dikkat edilmelidir. Çünkü bu eylemin altında pek çok neden olabilir. Bu bir hastalığın belirtisi olabileceği gibi bir protestoda olabilir.

Öncelikle dikkatli bir takip gerekir. Bu eylemin periyotları, özel bir mekan seçilip seçilmediği, günün hangi saatlerinde yapıldığı gibi bazı detaylar bu konuda açıklayıcı ipuçları verebilir.

Eğer çiş veya kakasını tutamayarak istem dışı bir kaçırma durumu varsa mutlaka veteriner hekiminize danışmalısınız. Bu bir hastalık habercisi olabilir. Özellikle idrar tutamama gibi bir durum genital organlar ile ilgili bir hastalığa veya idrar yolları ile ilgili bir probleme bağlı olabilir.

Evde özellikle bir tek bölgeye çiş yapma gibi bir durum söz konusu ise bu durum içgüdüsel olarak kendi bölgesini belirlemek amacıyla yapılmış olabilir. Böyle bir durumda, onu gözleyerek eylem anında engel olmanız ve sert bir ses tonu ile onu azarlamanız faydalı olabilir. Ayrıca bölgeyi iyice temizledikten sonra köpekler için özel olarak üretilmiş uzaklaştırıcı veya koku giderici spreylerden kullanmanız caydırıcı olabilir.

Bazen sadece sahibinin eşyaları üzerine çiş yapma gibi bir durum da görülebilir. Böyle bir durumda sahibinin kokusu onu heycanlandırdığından dolayı çiş kaçırma söz konusu olabileceği gibi, bölgeyi sahiplenme veya yabancı kokuları bastırma gibi bir neden de söz konusu olabilir. Bu tür durumlar genellikle içgüdüsel olarak açıklanmaktadır. Bu sorunu ancak koku giderici spreyler veya dikkatli bir takiple ona engel olarak, ses tonunuzla kızdığınızı belli ederek bulabilirsiniz.

Köpeklerde sık karşılaşılan çiş veya kakasını eve veya uygunsuz bir yere yapma eğilimi, bazen tamamen ilgi ve dikkat çekmek amacıyla da yapılabilmektedir. Ayrıca kendisini yalnız bırakan sahibini protesto amacıyla da böyle bir yöntem seçen köpeklerin sorununu çözmek için bir parça fazla ilgi, birkaç dakika daha fazla oyun oynamak veya sokakta daha uzun süre vakit geçirmek faydalı olabilir.

Nedeni ne olursa olsun eve çiş veya kaka yapmak gibi bir sorun yaşanıyorsa çözüm onu dövmek olmamalıdır. Bu cezanın verdiği korku sorunun tekrarından başka bir işe yaramayacaktır.

Bu tür bir sorunun çözümünde gerektiğinde profosyonel yardım almak daha sağlıklı bir yöntem olabilir.

Juen Pet Bilgi Portalı


Diğer Merak Edilenler
 • Köpeğinize Oyuncak Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz
 • Soğuk Kış Günlerindeki Tehlikeler
 • Kedi ve Köpeklerde Ağrı
 • Ek Besin Takviyesi Gerekli mi ?
 • Kedilerde Mırıldanma Neyin İfadesidir?
 • Kısırlaştırma Kilo Alma Sebebi midir ?
 • Köpeklerde Aşırı Gözyaşının Nedenleri?
 • Köpeklerin Tüy Dökmesi Önlenebilir mi?
 • Isı Çarpması Nedir?
 • Arı Sokması Durumunda Ne Yapılmalı?
 • 1 2 3 4


  Sitemizde yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanmaktayız. Detaylar ile "Aydınlatma ve Rıza Metni" için tıklayınız.

  © Copyright 2002-2014 Juen Pet Bilgi Portalı
  Juen Veteriner Sağlık Hizmetleri Tic. A.Ş.'nin Kuruluşudur.

  Levent Mah. Levent Cd. Krizantem Sk. No: 33 Levent / Beşiktaş / İstanbul


  Juen Veteriner Polikliniği : (0212) 263 31 10 (pbx)