Juen Veteriner Polikliniği
Taşınıyoruz..
Polikliniğimiz
Site Haritası
Detaylı Arama
Anasayfa Ana Sayfa Kedi Kedi Köpek Köpek Kuş Kuş Balık Balık Pet Market Pet Market İlan Panasu İlan Panosu Forum Forum
Yazdır  Öner

Yurt Dışına Çıkarken Yapılacak İşlemler


Yurt dışına petinizle gitmeye karar verdiyseniz aşağıda sıralı olarak belirtilen işlemlerin mutlaka yapılması gerekiyor. Aksi halde gümrük kapısında sıkıntılı anlar geçirebilirsiniz.

Yurt dışı seyahati için mutlaka yapılması gereken işlemleri şöyle sıralayabiliriz;

* Öncelikle petinizin kuduz aşısının yapılmış olması gerekiyor. Kuduz aşısının yapıldığı tarihden 1 ay sonra veteriner hekiminiz veya kuduz titre testi uygulaması yapabilen bir merkez tarafından alınan kan örneğinin Avrupa Birliği tarafından onaylı bir laboratuvara gönderilerek kuduz titre testinin yapılması ve sertifika alınması gerekiyor. Bu test yurt dışında yapılıyor ve sonuç yaklaşık 2 - 3 hafta içinde geliyor. Aşı daha önceki bir tarihte yapılmış ise yapılış tarihinden itibaren 1 yıldan fazla bir zaman geçmemiş olması da şart.

* Yapılması gereken ve zorunlu olan diğer bir işlem ise mikroçip uygulaması. Bu uygulama yapılırken dikkat edilmesi gereken konu ise mikroçipin ISO 11784 veya 11785 standartlarına uygun olması ve uygulayan veteriner hekimden yapılış tarihini de içeren bir belge alınmasıdır.

* Bu işlemlerden sonra bağlı bulunduğunuz belediyenin veteriner işleri müdürlüğü veya ilgili biriminden "Menşei şahadetname" almanız gerekiyor.

* Veteriner hekiminiz tarafından tüm bilgileri eksiksiz olarak doldurulmuş olan, aşıları tarih ve kaşe ile onaylı olarak kaydedilmiş kimlik belgesini (Aşı karnesini) ve hekiminizin ayrıntılı olarak yazacağı bir sağlık raporunuda imzalı ve kaşe onaylı olarak almanız gerekiyor.

* Yolculuk tarihinizi belirleyerek, bir kaç gün öncesinde (Bu süre 3 günden fazla olmamalıdır), yanınızda tüm belgeler olmak şartı ile Tarım İl Müdürlüğüne ( Erenköy Tel : 0 216 302 41 00) giderek ingilizce olarak düzenlenmiş  Uluslararası Sağlık sertifikası almalısınız.

Bu işlemlerden sonra petinizle birlikte sorunsuz seyehat edebilirsiniz. 

Resmi prosedürün dışında yurt dışına seyehat edecekseniz mutlaka gideceğiniz ülkenin konsolosluğuna başvurarak gideceğiniz ülkenin uygulamalarını öğrenmelisiniz.

Avrupa Birliği ülkesi olmasına karşın karantina zorunluluğu olan ülkelerden birine seyahat düşünüyorsanız bu ülke prosedürlerini detaylı olarak öğrenmeniz faydalı olacaktır.

 

Karantina uygulaması olan ülkeler ve bilgi alınabilecek web adresleri;

 

İrlanda  ; www.agriculture.gov.ie
İsveç     ; www.sjv.se/net/SJV/Home

İngiltere; www.defra.gov.uk

Malta     ; www.mrae.mt

    

 

Juen Pet Bilgi Portalı


Sitemizde yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanmaktayız. Detaylar ile "Aydınlatma ve Rıza Metni" için tıklayınız.

© Copyright 2002-2014 Juen Pet Bilgi Portalı
Juen Veteriner Sağlık Hizmetleri Tic. A.Ş.'nin Kuruluşudur.

Levent Mah. Levent Cd. Krizantem Sk. No: 33 Levent / Beşiktaş / İstanbul


Juen Veteriner Polikliniği : (0212) 263 31 10 (pbx)