Juen Veteriner Polikliniği
Taşınıyoruz..
Polikliniğimiz
Site Haritası
Detaylı Arama
Anasayfa Ana Sayfa Kedi Kedi Köpek Köpek Kuş Kuş Balık Balık Pet Market Pet Market İlan Panasu İlan Panosu Forum Forum
Yazdır  Öner

Operasyon Salonunun Özellikleri


Bir operasyon salonunda sağlanması gereken genel kurallardan bahsetmeden önce belirtilmesi gereken konu hazırlık odasıdır.

Hazırlık odası hastanın operasyon öncesindeki tüm hazırlık aşamalarının yapıldığı mekandır. Hastanın sakinleştirilmesi, traş ve dezenfeksiyon işlemlerinin yapılarak genel anestezik ilacın uygulanmasına kadar olan süreci geçirdiği bu mekanın yer ve duvarlarının kolay temizlenebilen fayans vb. bir madde ile kaplı olması gerekir. Çünkü sakinleştirici ve anestezik uygulamalar hastada kusma, idrar ve dışkı kaçırma gibi istem dışı gelişen reflekslere neden olabilir. Ayrıca operasyon yapılacak bölgenin traş işlemi esnasında etrafa saçılan tüylerinde dikkatli bir şekilde temizlenmesi ve yayılarak operasyon bölgesini kontamine (bulaştırma) riski önlenmelidir.

Operasyon salonu her türlü cerrahi müdahalenin yapılabilmesine olanak sağlayan bir büyüklükte, yer ve duvarları fayans kaplı yeterli aydınlatmaya sahip alanlar olmalıdır.

Mutlaka kolay açılabilen veya sensörle çalışan bir musluk ve lavabo olmalıdır. Gerektiğinde yıkanabilmesi için genel giderler bulunmalıdır. Alet ve malzemelerin yanında ilaçlarında konulabileceği kapalı dolap ve çekmecelerinde bulunması gerekir.

Bu genel donanım dışında hidrolik operasyon masası, masayı tam aydınlatabilecek konumda bir operasyon lambası, otoklav (sterilizatör) gibi ekipmanın operasyon salonunda bulunması zorunludur. Operasyon salonunda hava sirkülasyonunun sağlanabilmesi amacıyla havalandırma sisteminin bulunması da gerekir. Ancak operasyon esnasında hava sirkülasyonu önlenmeli ve salona giriş çıkışlar durmalıdır. Operasyon sonrasında operasyon salonunun genel temizliği yapılarak dezenfeksiyonu sağlanmalı ve diğer bir operasyon için hazır halde bırakılmalıdır.


Sitemizde yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanmaktayız. Detaylar ile "Aydınlatma ve Rıza Metni" için tıklayınız.

© Copyright 2002-2014 Juen Pet Bilgi Portalı
Juen Veteriner Sağlık Hizmetleri Tic. A.Ş.'nin Kuruluşudur.

Levent Mah. Levent Cd. Krizantem Sk. No: 33 Levent / Beşiktaş / İstanbul


Juen Veteriner Polikliniği : (0212) 263 31 10 (pbx)