Juen Veteriner Polikliniği
Taşınıyoruz..
Polikliniğimiz
Site Haritası
Detaylı Arama
Anasayfa Ana Sayfa Kedi Kedi Köpek Köpek Kuş Kuş Balık Balık Pet Market Pet Market İlan Panasu İlan Panosu Forum Forum
Yazdır  Öner

Küflenmiş Süt Ürünlerine Dikkat


Küflü gıdaların zehirlenmeye neden olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Genellikle sindirim sistemine ait belirtilerle erken teşhis edilebilen bu küf zehirlenmelerinden farklı olarak Journal of AVMA'nın Ocak 2004 sayısında yayınlanan bir raporda, çöp karıştırmanın ardından striknin zehirlenmesini andıran belirtilerin (zehirlenen hastada şiddetli kasılma ve titreme nöbetleri görülür.) görüldüğü iki ayrı olaydan ve bunların nedenlerinden bahsediliyor.

Bu olaylarda zehirlenmenin nedeni, çöpe atılmış küflü kaşar peyniri ile küflenmiş makarna ve peynir olarak saptanmıştır. Her ikisi de penitrem A ve roquefortine toksinlerini içermektedir. 

Raporda küflenen süt ürünlerinin yenmesinin ölümcül olabildiği, küf oluşumunun buzdolabındayken veya çöpe atıldıktan sonra gerçekleşebileceği, her iki durumda da küf mantarlarının ürettiği kimyasal maddelerin oldukça zehirli olduğundan bahsediliyor. Bu nedenle köpek sahiplerinin özellikle süt ürünlerinin kullanımı ve atıklarının yok edilmesinde dikkatli olmaları, zehirlenme belirtileri gördükleri anda hızlı davranmaları bildiriliyor. 

Penitrem A ve roquefortine toksinlerinin neden olduğu olaylarda zehirlenme belirtileri, genellikle besinlerin alımından sonra 1-2 saat içinde ortaya çıkar. Belirtiler arasında, kusma, bitkinlik, karın bölgesinde ağrı, kas titremeleri, tüm vücutta yaygın titreme nöbetleri sayılabilir. Erken dönemde veya hafif vakalarda hayvan dış uyarılara karşı aşırı hassas olabilir. Acil olarak tıbbi müdahale gereklidir aksi halde ölüm gerçekleşebilir. Bu tür vakalarda nöbetlerin kontrolü, kalp ve akciğer fonsiyonlarının takip edilmesi oldukça önemli. 

İlk yardım olarak kusmanın uyarılması mide de bulunan ve henüz emilmemiş küflü maddelerin uzaklaştırılması açısından yararlıdır. Veteriner hekim tarafından midenin yıkanması da yapılabilecek ilk işlemlerden biridir. Ancak, nöbetleri engellemek için kullanılan ilaçlar ve zehirin etkisiyle yutma refleksinin bozulması sonucu kusma sırasında içerik akciğerlere kaçıp aspirasyon pneumonisine neden olabileceğinden kusarken başı vücutdan aşağıda tutulmalı ve içeriğin yutulmasına engel olunmalıdır. Çünkü aspirasyon pneumonisinin tedavisi çok zordur ve başlıbaşına ölüm sebebi olabilir. Ayrıca belirtiler ortadan kalkana ve kusma kontrol altına alınana kadar hastanın gözetim altında tutulmasında fayda vardır. Erken müdahale edilebilen vakalarda genellikle belirtiler 48 saat içinde düzelmeye başlar. 

Küflenmiş süt ürünleri ile zehirlenmenin neden olduğu tehlike yüksek olmasına karşın önlenebilmesi oldukça kolaydır. Çöpün düzenli olarak boşaltılması ve petlerin çöpe ulaşmasının engellenmesi, benzer ürünlerin yedirilmemesi ile risk kolayca ortadan kaldırılabilir.

Juen Pet Bilgi Portalı


Genel Konular
 • Kaprofaji (Dışkı Yeme)
 • Yüksek Tansiyon Ve Zararları
 • Brachycephalic Sendrom
 • Kedilerde İdrar Püskürtme
 • Kedinizi Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?
 • American Kennel Club (AKC)'a Göre Irkların Guruplandırılması
 • Uluslararası ve Ulusal Kennel Kulüpleri
 • Köpeklerde Kanserle Başa Çıkmak
 • Köpeklerde Stres Nedenleri ve Belirtileri
 • Mevsimsel Problem: Pisi Otları
 • 1 2 3 4 5


  Sitemizde yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanmaktayız. Detaylar ile "Aydınlatma ve Rıza Metni" için tıklayınız.

  © Copyright 2002-2014 Juen Pet Bilgi Portalı
  Juen Veteriner Sağlık Hizmetleri Tic. A.Ş.'nin Kuruluşudur.

  Levent Mah. Levent Cd. Krizantem Sk. No: 33 Levent / Beşiktaş / İstanbul


  Juen Veteriner Polikliniği : (0212) 263 31 10 (pbx)